Książka pt. “Biegnąca z wilkami” Clarissy Pinkoli Estés. O czym jest?

Dzikie kobiety biegną do przodu z zamkniętymi oczami i polegają wyłącznie na swoich wewnętrznych doznaniach. Stopy ledwo dotykają ziemi. Jest wolna. Lekki jak wiatr. Jej włosy tworzą zwiewną pelerynę i są jak ster, który porusza jej ciałem do przodu i do przodu. Według Clarissy Pinkoli Estés w książce pt. Biegnąca z wilkami z www.taniaksiazka.pl nigdy nie rezygnuje ze swoich marzeń i jest zdeterminowana, aby żyć dla swoich marzeń. Dziki smak kobiet, najczęściej odczuwany u wilków, od wieków wciśnięty jest w surowe tryby cywilizacji, obnażając i wymuszając najgłębsze pragnienia serca.

O czym opowiada ta książka?

Książka Clarissa Pincola Estés opowiada o różnych ścieżkach, którymi podążają dzikie kobiety. Czasami wygląda jak mit, legenda, baśń lub ścieżka różnych historii, które od najdawniejszych czasów były opowiadane ustnie. Dzikie kobiety są wieczne, czasami zniewolone, wygnane i uciskane, ale zawsze wracają i roszczą sobie prawo do życia pełnią życia.

Z jakich założeń wychodzi autorka?

Clarissa Pincola Estés jest doktorem psychologii klinicznej etnicznej, a także psychoanalitykiem z certyfikatem Junga, poetką i kantadorem (kolekcjonerem tradycyjnych legend latynoamerykańskich). Od wielu lat bada zachowania wilków w przyrodzie i archetypowe wzorce pojawiające się w legendach. Swoją pracę nazywa paleontologią. Innymi słowy, dochodzimy do szkieletu najstarszej i najwierniejszej opowieści, a z czasem dochodzą nowe tematy i znaczenia. Odtwórz elementy odarte z baśni i mitów na podstawie starych wzorców prototypowych. W książce pt. “Biegnąca z wilkami” wykorzystujemy naszą wiedzę z zakresu:

  • psychologii analitycznej,
  • psychologii archetypowej,
  • zbiorowej podświadomości,
  • snów,
  • wzorców świadomości transformacyjnej.

Jakie cele stawia przed sobą autorka?


Teza o istnieniu archetypu dzikiej kobiety opiera się na założeniu, że samice i wilki mają podobny charakter. Wilki mają takie same delikatne doznania jak kobiety i są dobre w składaniu ofiar.