Z jakich powodów warto przeczytać książkę pt. “Biegnąca z wilkami” Clarissy Pinkoli Estés?

“Dzikie zwierzęta i dzikie kobiety są zagrożonymi gatunkami” to słowo nie tylko stymuluje czytanie przy jednoczesnym zrozumieniu książki pt. “Biegnąca z wilkami” Clarissy Pinkoli Estés, ale jest także jego esencją. Szczerze mówiąc, jest to nawet streszczenie zawartości książki. Ponieważ analogia kobiety do dzikiego zwierzęcia, takiego jak wilk, jest jak gałąź wystająca z pnia księgi, mówiąca o prawdziwej dzikości kobiety.

Z jakiego założenia wychodzi autorka tej książki?

Według autorki kobiety i wilki stanowią grupę poważnych zagrożeń dla zdrowia, które bardzo ucierpiały w ciągu ostatnich kilku stuleci. Jednak według Clarissy Pincoli Estés, podobnie jak populacje wilków powoli się odradzają, rekonstruowane są archetypy dzikich samic.

Co znajdziemy w tej książce?

Biegnąca z wilkami” to zbiór kilkudziesięciu bajek, mitów, legend i opowieści z całego świata. Od znanych i stosunkowo popularnych opowieści, takich jak historia Cinebearda, po historie niszowe, które autorka znała z wielu lat podróży. Na początku przygotowało krótki tekst wprowadzający do każdej historii, aby pomóc lepiej zrozumieć treść i drugie znaczenie historii. Po opowiedzeniu historii autorka prosi czytelnika o dogłębną analizę treści opowieści i wspólne poszukiwanie ukrytych znaczeń. Analizy te często odnoszą się do zachowań i doświadczeń dzikich zwierząt, zwłaszcza wilków, i porównują kobiety, które „nie straciły swoich prymitywnych instynktów”.

Czym wyróżniają się te opowieści?

Historie cytowane w “Biegnąca z wilkami” bardzo różnią się treścią i kulturą. Ale według Estés wszystkie pokazują, jak kobiety straciły lub odzyskały swój dziki smak. Dzikość rozumiana przez autorkę to w głównej mierze niezawisłość, ufność we własne instynkty i podniety oraz autonomia. Nacisk na te cechy nie jest bez powodu. Interpretacja każdej historii w tej książce jest bardzo subiektywistyczna. Wszystkie historie, legendy i mity są analizowane w kontekście psychologii Junga.